تبلیغات
دانلود بهترین آهنگها The Best Music - سالروز کوروش بزرگ
پیغام مدیر

ورود شما را به این سایت خوش آمد عرض میکنم امیدوارم مطالب این سایت مورد استفاده شما قرار گیرد در نظر سنجیهای زیر شركت كنید.

نظرسنجی
ساعت و تاریخ

امکانات سایت

این سایت را صفحه خانگی خود كنید !    به مدیر سایت ایمیل بزنید !    این سایت را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

آدرسهای ورودی سایت

www.daryaenoor.com

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

تنها صداست كه می ماند

 ۷ آبان ماه برابر با بیست و نهم اكتبر، روز جهانی كوروش بزرگ نام گذاری شده است. این روز به مناسبت تكمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اكتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است. ۲۵۴۴ سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی كوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود كه نخستین سنگ بنای یك دولت مشترك المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید.

 

   در سال 1285 خورشیدی(1879میلادی) فردی كلدانی به نام هرمز رسام از اعضای گروه كاوش انگلیسی كه در میان دو رود (بین النهرین) به اكتشاف اماكن باستانی منطقه یاد شده مشغول بودند لوحی گلی را یافتند كه به خط و زبان بابلی نو، نوشته شده بود. در آن هنگام اینگونه فكر شد كه لوحی متعلق به یكی از پادشاهان بابلی یافت شده است اما بعد از ترجمه آن متوجه شدند كه نوشته یاد شده به دستور كوروش بزرگ پادشاه هخامنشی و پس از فتح بابل نوشته شده است. این لوح كه متاسفانه بخش عمده ای از آن از بین رفته است حاوی نكات بسیار مهمی از موضوعات تاریخی است كه درستی آنها پس از مراجعه به كتاب های تاریخی و مذهبی نظیر تورات و انطباق با آنها اثبات شده است یكی از دلایل اصلی شهرت و نیك نامی كوروش مطالبی است كه در همین لوح گلی آمده است و مقایسه آنها با مندرجات كتیبه های پادشاهان آشوری و بابلی سال های نزدیك به فرمانروایی كوروش دقیقا اخلاق خوب و منش نیك كوروش را می نمایاند.

بر گرفته از كتاب: «ترجمه كتیبه های هخامنشی»

ترانه بسیار زیبایی که به مناسبت این روز اجرا شده را میتوانید در این وبلاگ دانلود کنید.

www.ahoora-music.mihanblog.com

 

ویرایش شده در - و ساعت -

ارسال شده توسط مهدی در تاریخ‌ 1389/08/8 - 12:47 ق.ظ | نظرات (- -)

چند مطلب اخیر آرشیو شده